top of page

כתבות בנושא בריאות

חכו רגע לפני שאתם מתחילים לרדת במשקל!

סיימנו עם תקופת החגים, כל הילדים כבר נמצאים במסגרות ואנחנו מתחילים להכנס לשגרה מבורכת. עד עכשיו היו לנו אי אלו תרוצים למה עוד לא התחלנו להוריד את הקילוגרמים העודפים אבל..החורף מתקרב! ולמה זה כל כך חשוב? מחקרים מראים שבמהלך החורף הבנאדם הממוצע עולה בין 3-5 ק''ג אותם קשה לו מאוד לאוריד לקראת הקיץ.

האם גם לכם יש דיאטה קבועה שאתם חוזרים אליה כל קיץ / חורף?

יש לנו נטייה לזכור רק את הדיאטות שהצליחו לנו בעבר ולא פעם נשמעים משפטים כמו " כשהייתי צעירה יותר ירדתי 7 קילו בחודש" או "כל מה שאני צריכה זה לסתום את הפה ואני ארד במשקל". עוד משפט שנשמע הרבה זה "רק ספורט עוזר לי לרדת במשקל"

האם המשפטים האלה נשמעים מוכרים?

ככל שעוברות השנים, הגוף שלנו משתנה.. גם חילוף החומרים, הריונות, לידות, שינויים הורמונליים ועוד בעלי השפעה על קצב הירידה שלנו במשקל.

ולכן, כשאנחנו באים לרדת במשקל בגיל קצת יותר מבוגר , אנחנו לא מבינים למה דיאטה שעבדה לנו לפני 5 או 10 שנים כבר לא עובדת ואנחנו לא יורדים באותו הקצב?!?!

אז חכו רגע לפני שאתם מתחילים לרדת במשקל!!!

אם אנחנו כל שנה עושים את אותה הדיאטה הקיצונית "לפני הקיץ"  או "לפני החורף" האם יכול להיות שמשהו בבסיס שלנו ובהסתכלות שלנו על דיאטות שגוי?

האם אנחנו לא שמים לב שאנחנו באותו המעגל כל הזמן? שהמירוץ הזה לא נגמר ואנחנו כל פעם חוזרים לאותה נקודה? וזה במקרה הטוב!!

לצערנו ומניסיוננו אצל רוב האנשים זה רק הולך ומחמיר משנה לשנה ואם מצליחים לרדת לרוב עולים בחזרה "ונגד עין הרע" מוסיפים עוד איזה קילו להתמודדות של השנה הבאה...

התהליך הקרוב שלכם צריך להיות שונה, כדי שתוכלו פעם אחת ולתמיד לצאת מתוך מעגל ה"דיאטות" ולהפסיק לרדת ולעלות כמו יו-יו: למעלה ולמטה וחוזר חלילה..

רב הדיאטות לא מצליחות

הנתון העולמי המזעזע שלא מספרים לנו הוא ש: 95% מהתהליכים לירידה במשקל מסתיימים בסופו של דבר בעליה במשקל.

95% מהאנשים שפוצחים בדיאטה כלשהי, בסופו של דבר ,גם אם ירדו לא מצליחים לשמר את התוצאה ופה "קבור הכלב"...
החוכמה היא לא לרדת במשקל (כל הכבוד למי שמצליחים כמובן), החוכמה היא לרדת בצורה נכונה כדי שנוכל לשמר את התוצאה ולהישאר רזים ובריאים לכל החיים לאחר מכן.

 

מה הכוונה "לרדת בצורה נכונה"?

 1. האם לא כל ירידה במשקל היא טובה?

 2. האם יש כמה סוגים של ירידה במשקל?

 3. האם יש משמעות לסוג הירידה שלי במשקל ליכולת שלי לאחר מכן לשמר את התוצאה?

 4. כיצד יורדים במשקל בצורה נכונה?

שאלות חשובות, בואו נענה עליהן אחת אחת:

 1. האם לא כל ירידה במשקל היא טובה?
  ברור שלא! בואו נגזים שניה ונניח שחלילה וחס מישהו אושפז בבית חולים, במהלך החודש שהוא היה מאושפז הוא ירד 6 ק"ג ממשקלו, כשהוא יחזור לביתו לאחר האשפוז אף אחד לא יבוא ויאמר לו: "איזה יופי, איך ירדת במשקל? מה עשית? תן לי טיפים, אני רוצה לעשות כמוך!" נכון? הרי ברור לנו שאותו אדם ירד בצורה לא טובה במשקל מפאת הנסיבות וברגע שהוא יחזור לבריאות תקינה ולאכילה רגילה, הוא מיד יעלה בחזרה במשקל... (נשמע מוכר?) אז אם כך אנחנו מבינים שלא כל ירידה במשקל היא טובה.

2. האם יש כמה סוגים של ירידה במשקל?
כמובן! וכאן הגיע הרגע לדבר על הנקודה הקריטית ביותר במאמר הזה: הרכב הגוף שלנו!
משקל הגוף שלנו מורכב משרירים, עצמות, נוזלים וכמובן שומנים. כשאתם ניגשים לרדת במשקל מאיזה מבין הרקמות אתם שואפים להפחית? שרירים?! עצמות?! נוזלים?! כמובן שלא, אלא אך ורק מרקמת השומן!
כשאנו אומרים שיש כמה סוגים של ירידה במשקל הכוונה היא, שרב התהליכים שאנשים עושים לא מתמקדים בירידה ממוקדת במסת השומן אלא לסך הירידה במשקל: גן מהשריר, נוזלים ועצמות ולכן אלו תהליכים פחות איכותיים וכאלו שלא מחזיקים מעמד לטווח הרחוק.
נחזור רגע לאותו חבר מהשאלה הקודמת שאושפז בבית החולים. אותו אדם ירד מעט מאד ממסת השומן שלו אם בכלל. רוב הירידה במשקל הגיעה מהמרכיבים האחרים והקריטיים (שרירים, עצמות, מים) ובגלל זה הוא נראה חלש, עייף ,עור רפוי, שיער שנושר ציפורניים שנשברות. כמו שצויין, ברגע שהוא יחזור לאכול כרגיל, הוא יעלה את כל המשקל בחזרה. ברוב הדיאטות אנחנו עושים לעצמנו את אותו התהליך הגרוע הזה

3. האם יש משמעות לסוג הירידה שלי במשקל ליכולת שלי לאחר מכן לשמר את התוצאה?
כמובן! כמובן! כמובן!
ברגע שאנחנו יורדים במשקל כמו החבר המאושפז אנחנו בודאות נעלה בחזרה לאחר מכן במשקל, כי מבחינת הגוף קרה לו משהו רע בתהליך הזה, החלישו אותו, פגעו בו, צמצמו את יכולת ההישרדות שלו, תקפו אותו וברגע שהוא יצא מהצרה הזו שהוא נקלע אליה הוא ישאף מיד לעלות בחזרה במשקל. לעומת זאת, כאשר הגוף ירד אך ורק במסת השומן הוא יישמח ויאותת לנו על כך: נרגיש אנרגטיים, מלאי מצב רוח, נישן טוב יותר, נחוש קלילים יותר והכי חשוב הוא שהגוף ירצה לשמר את התוצאה הזו ולשמור על המשקל החדש שהוא הגיע אליו ולא לעלות בחזרה.

 

 1. כיצד יורדים במשקל בצורה נכונה?
  כדי לדעת מה כן, נתחיל קודם כל ממה לא: אסור לעשות שום תהליך שעושה לגוף את הנזק שתיארנו מקודם. רובנו תודה לאל, לא היינו במצב של אותו חבר שתיארנו, אבל הדיאטות הלא מאוזנות שעשינו  לאורך החיים ובעיקר אותן "דיאטות כסאח" לפני אירוע או לקראת החורף או הקיץ גרמו לנו בדיוק את אותו הנזק. כל פעם שאנחנו מרעיבים את עצמנו, אוכלים בצורה לא מאוזנת בלי לשלב את כל אבות במזון בצורה טובה, עושים פעילות גופנית מוגזמת, בצורה לא מבוקרת ולא פרופורציונלית או נוטלים תרופות כימיות לירידה במשקל וכל שאר "דיאטות הקסם". אנחנו עושים את אותו הנזק.
  כדי לרדת במשקל בצורה נכונה אנחנו חייבים לעשות תהליך מאוזן. התהליך הזה חייב להיות מותאם אלינו באופן אישי: גם אל אורח החיים שלנו אבל עוד יותר חשוב אל הרכב הגוף שלנו. תוך כדי התהליך אנו מומלץ בחום להיות במעקב עם איש/ת מקצוע ולוודא לאורך כל הדרך שאנחנו יורדים אך ורק מהשומנים בגוף. זה חייב להיות אורח חיים נכון שנבנה באופן פרטני ואישי לכל אחד מאיתנו ולא משהו שהוא אותו הדבר לכולם, גבר ואישה לא יכולים לעשות את אותו התהליך, נשים בנות 30 ו-60 לא יכולות לעשות את אותו התהליך, גבר שרירי ולא שרירי לא יכול לעשות את אותו התהליך ונראה לנו שהנקודה ברורה..

 

אז מה עושים עכשיו אם רוצים שינוי?


קודם כל חייבים  להבין שהפירוש האמיתי של המילה "דיאטה" הוא סגנון אכילה ולא תהליך שמטרתו לרדת במשקל.

ז''א, שהמטרה שלנו היא לבנות סגנון אכילה בריא לאורח החיים שלנו ולא משהו זמני תלוי עונה או אירוע. על הדרך גם תגיע הירידה במשקל.

מעבר לזה, מאוד חשוב לבדוק את הרכב הגוף שלנו בבתחילת התהליך על מנת שנוכל כל הזמן להיות עם יד על הדופק ולוודא שאנחנו עושים תהליך בריא ומאוזן שלא מלחיץ את הגוף (ממש כמו אשפוז). במיוחד למטרה זו, אנו עובדים עם משקל מיוחד שמפרט לנו בדיוק כמה שרירים, שומנים, עצמות ומים יש לנו בגוף.

לאחר מכן נוכל לבנות לכל  אחד ואחת מכם תכנית אכילה וניקיון הגוף מותאמות אישית ומשם פשוט להתחיל בדרך החדשה ולוודא שזה התהליך האחרון שנעשה בחיים, כי הפעם השינוי יהיה מתוך הבנה ולמידה שעם הכלים שנקבל, נוכל לרדת בצורה בריאה והכי חשוב, לשמור לכל החיים כי מלכתחילה חיפשנו אורח חיים בריא ולא דיאטת קסם לקראת החורף...

bottom of page