top of page

בואו נדבר קצת על הנושא הזה של קלוריות. כולנו יודעים מה זה קלוריה, ואילפו אותנו, כן כן אילפו אותנו,
לחפש אותן, לספור אותן, לחשב אותן וכיוצא בזה. בואו ניתן מבט מעמיק לאחת מההטעיות הנפוצות
ביותר שנובעות בראש ובראשונה ממניעים שיווקיים ולא בריאותיים!

מהי קלוריה?
בלי לסבך אתכם עם איך יודעים להגיד לנו כמה קלוריות יש בכל מוצר (תהליך מורכב של שריפת המזון
וחישובי טמפרטורות), קלוריה היא יחידת אנרגיה כמובן.

אז בואו נעבור על כמה שאלות חשובות:
1. בראש ובראשונה כמה קלוריות אנחנו צריכים לצרוך ביום?
האם לדעתכם יש תשובה אחת שמתאימה לכולם? ברור שלא! יש הבדל משמעותי בין כמות קלוריות שכל אחד ואחת מאיתנו צריכים לצרוך, גבר אישה, צעירים מבוגרים, בריאים חולים, ספורטאים, ילדים וכו..
כל אחד מאיתנו צריך כמות שונה של קלוריות לפי הרכב הגוף שלו, לפי כמות השרירים והשומנים שלו, כדי לדעת בדיוק כמה לצרוך מומלץ להיבדק בצורה מקצועית ולבדוק אחוזי שומן בגוף.

* בכל מקרה כהמלצה כללית לא לרדת מ1200 קלוריות ביום! כל מיני תהליכי דיאטה שממליצים על 400-500 קלוריות ביום הם לא בריאים ואפילו מסוכנים לאוכלוסיות מסוימות, הוא יסתיימו בירידה במסת השרירים ולאחריה עליה במשקל אבל במסת השומנים... היזהרו!

2. כמה קלוריות צריכות להיות במוצר?
שאלה מעולה, נענה בשאלה: 1000 ש"ח זה הרבה כסף? כן? לא? תלוי נכון? אם אמכור לכם עפרון ב1000 ש"ח זה יקר ולא שווה! לעומת זאת אם אמכור לכם את דונם אדמה ב-1000 ש"ח זה זול מאד. אותו הדבר עם הקלוריות: הכל תלוי מה קיבלנו במחיר ששילמנו.. לפעמים שווה לאכול מוצר שיש בו 400 קלוריות והמון ערך תזונתי שתורם לתחושת השובע, הגברת קצב חילוף החומרים ושמירה על מסת השריר ומצד שני לא כל מוצר שמתהדר ב:"רק 50 קלוריות למנה" הוא באמת טוב לנו, הכל זה שאלה של מה קיבלנו באותן הקלוריות:
חלבונים? שומנים? סוכרים? מלחים? סיבים תזונתיים? כולסטרול?

3. איפה להסתכל כשקונים מוצר כלשהו?
לא בחלק הקדמי של המוצר. תמיד תתייחסו לחלק הזה כשלט פרסום או מודעה שיווקית, אנחנו חייבים להסתכל אך ורק על ה"אותיות הקטנות" מאחורה, שזה בעצם "החוזה" שלנו עם המוצר הספציפי הזה. בחלק הזה אנחנו צריכים להסתכל על שני דברים: הרכיבים וההרכב התזונתי, על הרכיבים נדבר בפעם אחרת, על ההרכב התזונתי הסתכלו כך: אל תסתכלו רק כמה קלוריות יש במוצר אלא ממה הן מורכבות, יש הבדל בין 100 קלוריות שכולן מגיעות מסוכרים ושומנים לעומת 100 קלוריות שמגיעות בעיקר מחלבונים, וההבדל הזה הוא קריטי!

4. X קלוריות "במנה"...
הרבה פעמים ירשמו לנו בחלק הקדמי (בשלט הפרסומת) כמה קלוריות יש במנה, בקורנפלקס למשל שראיתי בסופר רשום בענק: "רק 58 קלוריות למנה" ואז אנחנו חושבים... איזה יופי, אני אוכל קערת קורנפלקס ואשלם רק ב58 קלוריות, זיל הזול... והנה המשווק הצליח!
מה היא מנה? במקרה של המוצר הספציפי הזה מנה היא 30 גרם... חצי כוס חד פעמית בלבד! ציפור שבעה אוכלת יותר מזה!!!
בתור ילד הייתי אוכל המון קורנפלקס, במנה שלי היו 5 כוסות חד פעמיות (לפחות), כלומר פי 10 ממה שמוגדר על האריזה כמנה, כלומר 300 גרם ששווים 580 קלוריות (נניח וזה היה אותו סוג)

אז מנה זה מושג מאד מאד גמיש, אלסטי, ארטילאי ונוח לשימוש למטרות שיווקיות.
לכן תמיד תראו כמה גרם אתם באמת אוכלים ואז כמה קלוריות באמת יש במנה שלכם.

5. האם להתעסק בחישובי קלוריות כל היום?
לעניות דעתנו, לא! אסור ליפול אל מלכודת הדבש הזו, צריך לבסס את היום שלנו על עקרונות התזונה הנכונה, זמני ארוחות נכונים, הרכבי ארוחות מומלצים ולא כל היום לחשב קלוריות, בתוכנית של תזונה מאוזנת (עדיף מאיש מקצוע) כמות הקלוריות תהיה טובה ובריאה ושימו לב לאלה שכן עסוקים בפנקסי קלוריות כל היום שאתם מביאים את הקלוריות מהמקומות הנכונים, 1200 קלוריות של שוקולד הם לא 1200 קלוריות של חלב, ביצים, לחם, בשר וירקות...

אז קצת סדר לסיכום:
כמה קלוריות לצרוך ביום? זה אישי ושונה, אבל לא פחות מ1200 בכל מקרה
כמה קלוריות צריך להיות במוצר? תלוי מה קיבלנו בפנים ולא רק בכמה קלוריות שילמנו
איפה להסתכל כשקונים מוצר? "בחוזה" מאחורה ולראות מה מקור הקלוריות ולא רק את כמותן
X קלוריות במנה? היזהרו ממילים מכובסות שמחביאות אמת שונה מאחוריהן
האם לחשב כל היום קלוריות? לא! חפשו אורח חיים בריא ומאוזן ולא שעבוד לראיית חשבון קלורית

כמה מילים לסיום, אנחנו חיים בעולם שיד האדם מורידה את איכות האוכל שאנחנו אמורים לאכול, בעולם הזה גופי השיווק של המזון הוא תאגידים עצומים עם כוח אדיר, חנכו את עצמכם ואת ילדיכם, את החברים וכל מי שחשוב לכם על איך להתמודד ואיך לדעת לקנות נכון, לאכול נכון ולחיות בבריאות שלמה!

כתבות בנושא בריאות

כמה קלוריות יש פה? 5 טיפים שישנו לכם את החשיבה!

לימדו אותנו לבדוק קלוריות כל הזמן, אז בואו ננסה להבין קצת יותר לעומק!

bottom of page